Lista aktualności Lista aktualności

Leśny zwiad

Okres wakacji to nie tylko odpoczynek, ale także możliwość zdobycia nowej wiedzy i odwiedzenia ciekawych miejsc.

Mimo że zaczęły się wakacje, to my leśnicy nie mamy odpoczynku. Wręcz przeciwnie – dla nas rozpoczął się najgorętszy okres w roku. Oprócz ciężkiej pracy w terenie, przede wszystkim ochrona lasu przed szkodliwymi owadami, a także przeciwpożarowa, chętnie gościmy u siebie wszystkich głodnych przygody i wiedzy. Dlatego też w tym czasie chętnie odwiedzają nas dzieci z ich opiekunami.

Tak też było 26 czerwca, gdy uczestnicy półkolonii letniej postanowili wybrać się na zwiad przyrodniczy w poszukiwaniu najpiękniejszego okazu przyrody i zwierząt leśnych na terenie naszego nadleśnictwa. Najpierw, jakby nie inaczej, wybraliśmy się na ścieżkę edukacyjną, aby poszukać skarbów ukrytych wśród gęstwiny leśnej. Liście, poziomki, kwiaty, jagody, szyszki, kamienie… Wszystko było skarbem, wystarczyło jedynie uruchomić wyobraźnię.

Po trudach spacerów w upalnym powietrzu, przyszedł czas na odpoczynek i obejrzenie bajki o mieszkańcu naszych lasów dziku Ryjo. Dzieci uważały, ponieważ Kierownik Wyłuszczarni zapowiedział konkurs na najaktywniejszego uczestnika spotkania. Co rusz pojawiał się las rąk na zadane pytanie.

Następnie mali leśni zwiadowcy zostali podzieleni na grupy i poszli zwiedzać teren nadleśnictwa. Odwiedziły Wyłuszczarnię Nasion, poznały jak z szyszek powstają ziarenka, z których potem urośnie wysoki las. Poznały też naszego lokalnego bohatera, cietrzewia. Zaznajomiły się z mieszkańcami okolicznych lasów, do których, oprócz zwierząt, zaliczamy także i rośliny. Było słuchanie odgłosów, obserwacja ptaków, rozpoznawanie drzew i prac wykonywanych w lesie w przeciągu całego roku. Na koniec dzieci odpowiadały na nieraz trudne pytania, umieszczone na kole fortuny. Największą atrakcją była niespodzianka, która okazywała się leśną zagadką. Na podsumowaniu spotkania, Kierownik Wyłuszczarni stwierdził, że nie da rady wyznaczyć zwycięzcy, dlatego też zostali nimi wszyscy uczestnicy. Nasze leśne, tym razem białe kapturki, rozdały nagrody, a na buziach dzieci pojawił się uśmiech.

Jesteśmy mile zaskoczeni wiedzą młodego pokolenia i może właśnie dzięki takim spotkaniom, pojawią się nowe pokolenia leśników, a przynajmniej miłośników przyrody. Do zobaczenia niebawem!