Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne cietrzewie w naszym nadleśnictwie

Nasze cietrzewie odkrywają swój nowy dom

Jeszcze nie tak dawno, siedziały w bezpiecznej wolierze. W niej aklimatyzowały się do nowego miejsca. Lecz nie były same, bo przed niebezpieczeństwem ostrzegała je doświadczona kura matka, która była obok nich. Teraz przyszedł czas, aby usamodzielnić się i poznawać nowy dom. A jest on dość spory, bo obejmuje powierzchnię dawnego poligonu wojskowego Muszaki.

Przed nimi wiele wyzwań. Będą musiały poszukać dla siebie kryjówki, zdobyć jedzenie, a przede wszystkim znaleźć inne cietrzewie, które są już obecne na terenie naszego nadleśnictwa od kilku lat.

W ramach projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” na teren Nadleśnictwa Jedwabno w 2021 roku ponownie wsiedlono tego pięknego kuraka leśnego. Efektem prowadzonych od kilku lat wsiedleń są toki cietrzewia, które można usłyszeć wiosną. To niebywałe, że ciągle, przez teren byłego poligonu wojskowego, roznosi się melodyjny śpiew tego kuraka leśnego.

Mamy nadzieję, że nasi nowi mieszkańcy znajdą swoje miejsce w pięknych jedwabieńskich lasach i zostaną z nami. Kto wie, może kiedyś znów się spotkamy, a może tylko usłyszymy ich melodyjny śpiew podczas toków? Kto to wie, czas pokaże.

Darz Bór!