Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmiajmy ptaki!

Zima to czas szczególnie trudny dla naszych skrzydlatych przyjaciół, zalegający śnieg i mróz znacznie utrudniają ptakom pozyskanie pokarmu. W tym czasie szczególnie ważne jest odpowiedzialne i regularne dokarmianie.

Źle zorganizowane a przede wszystkim niesystematyczne dokarmianie ptaków może ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Absolutnie nie wolno dokarmiać ptaków produktami które zawierają lub mogą zawierać sól czy inne przyprawy (boczek, solone orzechy, tłuszcz z solą) oraz takich, które mogą mocno napęcznieć w ptasich brzuszkach - szczególnie chleb.

W karmniku powinien znajdować się tylko naturalny i świeży pokarm.  Drobne ptaki najchętniej zjadają mieszanki różnych nasion - słonecznik, dynia, płatki owsiane, zboża. Dla większych atrakcyjne będą również świeże i mrożone owoce - jabłka, rokitnik, jarzębina, borówki, porzeczki. Atrakcyjne i bardziej pożywne będą mieszanki nasion zatopione w niesolonym smalcu lub łoju. Bardzo popularne są ptasie pyzy - umieszczone w biodegradowalnych siatkach tłuszczowe kule z nasionami.

Dokarmiając ptaki w tradycyjnym karmniku należy pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu i usuwaniu niezjedzonych resztek. Pozwoli to ograniczyć przenoszenie się chorób między gatunkami. Pamiętaj, dla swojego bezpieczeństwa karmnik sprzątaj zawsze w rękawiczkach ochronnych! 

Zachęcamy także do obejrzenia krótkiego materiału informacyjnego Oblicza lasów:

https://www.youtube.com/watch?v=869M8ZJjQBQ