Lista aktualności Lista aktualności

Był las i będzie las...

Dnia 11 kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno wraz z zaproszonymi gośćmi zwieńczyli tegoroczną akcję sadzenia lasu.

Leśnik nie niszczy polskiej przyrody.

Leśnik dba o nią.

W dniu 11 kwietnia 2019 r., leśnicy oraz pracownicy Nadleśnictwa Jedwabno, wraz z zaproszonymi gośćmi ze Starostwa w Nidzicy, Gmin Jedwabno i Janowo, Państwowej Straży Pożarnej ze Szczytna oraz Nidzicy, a także przedstawiciele Zakładu Usług Leśnych, dokonali odnowienia lasu. Tak, to czynią Lasy Państwowe poprzez akcje sadzenia lasu.

Owszem, Lasy Państwowe propagują odnowienie naturalne, czyli odtworzenie lasu za pomocą sił natury, ale w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie odnowienia sztucznego. Czynią to dzięki sadzeniu, ponieważ możliwe jest wprowadzenie gatunków zgodnych z typem siedliskowym lasu. W Polsce dominują lasy z przewagą sosny. Jest to wynik polityki leśnej poprzednich pokoleń, ponieważ kiedyś sosna była gatunkiem bardzo pożądanym.

Obecnie dąży się do większej obecności lasów mieszanych. Dlatego też uczestniczy spotkali się na powierzchni gniazdowej w Leśnictwie Nowy Las. Zasadzili oni dęby, które w przyszłości będą stanowiły piękne urozmaicenie naszych polskich lasów. Oczywiście, nie mogliśmy także zapomnieć o naszych cudownych sosnach i świerkach, które także były posadzone, ale już na innych powierzchniach. Może teraz wyglądają dość niepozornie, ale za kilkanaście lat będzie tu rósł piękny sosnowo-dębowy-świerkowy-brzozowy las. Po ciężkiej pracy fizycznej, uczestniczy udali się na posiłek przy ognisku, aby ogrzać się, odpocząć i podzielić się przemyśleniami na temat odnawiania lasów.